Lesson Topics

Verb Flashcards

Below is a list of the verb flashcards that we suggest you make.

1.

hay
there is, there are

2.

Present Indicative

I speak
I do speak
I am speaking

3.

hablar (to speak)

hablo
hablas
habla

hablamos
habláis

hablan

4.

comer (to eat)

como
comes
come

comemos
coméis

comen

5.

vivir (to live)

vivo
vives
vive

vivimos
vivís

viven

6.

ser (to be)

soy
eres
es
somos
sois
son

7.

estar (to be)

estoy
estás
está
estamos
estáis
están

8.

Uses of ser

the hour, day, and date
place of origin
occupation
nationality
religious or political affiliation
the material something is made of
possession
relationship of one person to another
certain impersonal expressions
where an event is taking place
essential qualities

9.

Uses of estar

geographic or physical location
state or condition
many idiomatic expressions
progressive tenses

10.

Ser and estar (contrasting uses)

When a noun follows the verb, use ser
When an adjective follows the verb, decide between "essence" and "condition"
To tell where something is from, use ser
To tell where something is located right now, use estar
To tell where an event is taking place, use ser

11.

tener (to have)
venir (to come)

tengo / vengo
tienes / vienes
tiene / viene
tenemos / venimos
tenéis / venís
tienen / vienen

12.

o:ue stem-changers (dormir)

duermo
duermes
duerme
dormimos
dormís
duermen

(almorzar, contar, costar, volver, recordar, volar)

13.

e:ie stem-changers (cerrar)

cierro
cierras
cierra
cerramos
cerráis
cierran

(comenzar, empezar, entender, pensar, perder, preferir)

14.

e:i stem-changers (repetir)

repito
repites
repite
repetimos
repetís
repiten

(decir (yo digo), despedir, medir, pedir, servir)

15.

estar, ir, dar

estoy - voy - doy
estás - vas - das
está - va - da
estamos - vamos - damos
estáis - vais - dais
están - van - dan

16.

Ir a + infinitive

To be going to do something
(voy, vas, va, vamos, vais, van)

17.

Acabar de + infinitive

To have just done something
(acabo, acabas, acaba, acabamos, acabáis, acaban)

18.

Volver a + infinitive

To do something again
(vuelvo, vuelves, vuelve, volvemos, volvéis, vuelven)

19.

A Juan le gusta el libro.
A Juan le gustan los libros.

To "like" something

20.

Present Progressive

estar + present participle
I am speaking (right now, at this moment)
Never use present progressive for something that will occur in the future.

21.

Present Participle (-ando, -iendo, yendo)

hablar - hablando (-ar)
comer - comiendo (-er)
vivir - viviendo (-ir)
decir - diciendo (e:i)
dormir - durmiendo (o:u)
leer - leyendo (orthographic)
seguir: siguiendo (orthographic)

22 - 35.

22. caber (to fit)
yo quepo

23. caer (to fall)
yo caigo

24. conducir (to drive)
yo conduzco

25. conocer (to know, to be acquainted with)
yo conozco

26. escoger (to choose)
yo escojo

27. dirigir (to direct)
yo dirijo

28. hacer (to do, to make)
yo hago

29. poner (to put, to place)
yo pongo

30. saber (to know something - a fact)
yo sé

31. salir (to leave)
yo salgo

32. seguir (to follow)
yo sigo

33. traer (to bring)
yo traigo

34. valer (to be worth)
yo valgo

35. ver (to see)
yo veo

36.

Saber vs Conocer

saber: to know (facts, information, how to do something, something by heart)
conocer: to know (to be familiar with people, places, things)

37.

Pedir vs Preguntar

pedir: to ask (for an object or a service)
preguntar: to ask (a question, request information)

38.

lavarse to wash oneself

yo me lavo
te lavas
él se lava
ella se lava
usted se lava
nosotros nos lavamos
nosotras nos lavamos
vosotros os laváis
vosotras os laváis
ustedes se lavan
ellos se lavan
ellas se lavan

39.

Preterite: regular -ar verbs


-aste

-amos
-asteis

-aron
hablé, hablaste, habló, hablamos, hablasteis, hablaron

40.

Imperfect: regular -ar verbs

-aba
-abas
-aba

-ábamos
-abais

-aban
hablaba, hablabas, hablaba, hablábamos, hablabais, hablaban

41.

Preterite: regular -er


-iste
-ió

-imos
-isteis

ieron

comí, comiste, comió, comimos, comisteis, comieron

42.

Preterite: regular -ir verbs


-iste
-ió

-imos
-isteis

ieron

viví, viviste, vivió, vivimos, vivisteis, vivieron

43.

Imperfect: regular -er

-ía
-ías
-ía

-íamos
-íais

-ían

comía, comías, comía, comíamos, comíais, comían

44.

Imperfect: regular -ir

-ía
-ías
-ía

-íamos
-íais

-ían

vivía, vivías, vivía, vivíamos, vivíais, vivían

45.

Preterite: ser, ir

fui
fuiste
fue

fuimos
fuisteis

fueron

46.

Preterite: dar, hacer

di
diste
dio
dimos
disteis
dieron

hice
hiciste
hizo
hicimos
hicisteis
hicieron

47.

Imperfect: ser, ir, ver

ser ir ver
era iba veía
eras ibas veías
era iba veía
éramos íbamos veíamos
erais ibais veíais
eran iban veían

48.

Expressions that signal use of preterite

ayer
(yesterday)
la semana pasada
(last week)
anoche
(last night)
el mes pasado
(last month)
el otro día
(the other day)
el año pasado
(last year)
entonces
(then)
hace dos días, años
(two days, years ago)
esta mañana
(this morning)
ayer por la mañana
(yesterday morning)

49.

Expressions that signal use of imperfect

a menudo
(often)
generalmente
(usually)
a veces
(sometimes)
muchas veces
(many times)
cada día
(every day)
siempre
(always)
cada año
(every year)
todo el tiempo
(all the time)
de vez en cuando
(from time to time)
varias veces
(several times)

50.

-ar and -er stem-changing verbs do not change in the preterite

cerrar entender
cerré entendí
cerraste entendiste
cerró entendió
cerramos entendimos
cerrasteis entendisteis
cerraron entendieron

51.

-ir stem-changing verbs do change in the preterite (e:i and o:u third person singular and plural)

preferir dormir
preferí dormí
preferiste dormiste
prefirió durmió
preferimos dormimos
preferisteis dormisteis
prefirieron durmieron

52.

preterite: creer, caer, leer, oír

creí
creíste
creyó
creímos
creísteis
creyeron

53.

preterite: huir, construir, contribuir, incluir

huí
huiste
huyó
huimos
huisteis
huyeron

54.

preterite: decir, traer

dije traje
dijiste trajiste
dijo trajo
dijimos trajimos
dijisteis trajisteis
dijeron trajeron

55.

preterite: ver

vi
viste
vio
vimos
visteis
vieron

56.

preterite: -ucir (producir, conducir, traducir)

produje
produjiste
produjo
produjimos
produjisteis
produjeron

57.

irregular preterite pattern: andar, estar, tener, caber, haber, poder, poner, saber, hacer, querer, venir

Infinitive Stem Change Endings
andar anduv- -e
estar estuv- -iste
tener tuv- -o
caber cup- -imos
haber hub- -isteis
poder pud- -ieron
poner pus-  
saber sup-  
hacer hic-  
querer quis-  
venir vin-  

Exception: hacer (el/ella/usted hizo)

58.

Indicative Mood
certainty and objectivity

Subjunctive Mood
uncertainty and subjectivity

59.

Present Subjunctive - hablar

hable
hables
hable
hablemos
habléis
hablen

60.

Present Subjunctive - comer

coma
comas
coma
comamos
comáis
coman

61.

Present Subjunctive - vivir

viva
vivas
viva
vivamos
viváis
vivan

62.

Present Subjunctive - verbs with irregular first persons in present indicative

conocer - conozca, conozcas, conozca, conozcamos, conozcáis, conozcan

tener - tenga, tengas, tenga, tengamos, tengáis, tengan

salir - salga, salgas, salga, salgamos, salgáis, salgan

63.

Present Subjunctive - -ar and -er stem-changing verbs

Conjugate just like regular subjunctives (using "yo" form of the indicative) except the stem change does not occur in the nosotros/vosotros forms:

pensar

piense
pienses
piense
pensemos
penséis
piensen

64.

Present Subjunctive - -ir stem-changing verbs

Conjugate just like regular subjunctives (using "yo" form of the indicative) except the stem change in the nosotros and vosotros forms follows these patterns: o:ue verbs change o to u; e:ie verbs change e to i; e:i verbs change e to i.:

dormir - durmamos
sentir - sintamos
pedir - pidamos

65.

-zar: z changes to c before e
(present subjunctive)

empezar (e:ie)

empiece
empieces
empiece
empecemos
empecéis
empiecen

66.

-ger or -gir: g changes to j before a
(present subjunctive)

escoger

escoja
escojas
escoja
escojamos
escojáis
escojan

67.

-guir: gu changes to g before a
(present subjunctive)

seguir (e:i)

siga
sigas
siga
sigamos
sigáis
sigan

68.

-car: c changes to qu before e
-gar g changes to gu before e

(present subjunctive)

buscar / pagar

busque / pague
busques / pagues
busque / pague
busquemos / paguemos
busquéis paguéis
busquen / paguen

69.

uir: add y before a
(present subjunctive)

huir

huya
huyas
huya
huyamos
huyáis
huyan

70.

Present Subjunctive - dar


des

demos
deis
den

71.

Present Subjunctive - estar

esté
estés
esté
estemos
estéis
estén

72.

Present Subjunctive - haber

haya
hayas
haya
hayamos
hayáis
hayan

73.

Present Subjunctive - ir

vaya
vayas
vaya
vayamos
vayáis
vayan

74.

Present Subjunctive - saber

sepa
sepas
sepa
sepamos
sepáis
sepan

75.

Present Subjunctive - ser

sea
seas
sea
seamos
seáis
sean

76.

Present Subjunctive - desire

esperar que
insistir en que
mandar que
preferir que
prohibir que
querer que
es aconsejable que
es necesario que
pedir que
recomendar que
rogar que
sugerir que

77.

Present Subjunctive - ignorance or doubt

dudar que
es improbable que
es incierto que
es posible que
no creer que
puede ser que
es aconsejable que
temer que

78.

Present Subjunctive - impersonal expressions

es bueno que
es importante que
es posible que
es raro que
es malo que
es ridículo que
es terrible que
puede ser que

79.

Present Subjunctive - incompleted actions

a menos que
antes de que
con tal de que
después de que
hasta que
mientras que
tan pronto como

80.

Formal Commands (Imperative)
Use the present subjunctive forms

Hable Ud.
Speak.

No hable Ud.
Don't speak.

Coma Ud.
Eat.

No coma Ud.
Don't eat.

Escriba Ud.
Write.

No escriba Ud.
Don't write.

81.

Irregular Formal Commands (Imperative)
Same irregulars as the present subjunctive forms

dar
dé Ud.
den Uds.

estar
esté Ud.
estén Uds.

ir
vaya Ud.
vayan Uds.

ser
sea Ud.
sean Uds.

saber
sepa Ud.
sepan Uds.

82.

Informal (tú) Commands (Imperative)

Affirmative: Use the present indicative Ud. form
Negative: Use the present subjunctive tú form

Habla.
Speak.

No hables.
Don't speak.

Come.
Eat.

No comas.
Don't eat.

Escribe.
Write.

No escribas.
Don't write.

83.

Irregular Informal (tú) Commands (Imperative)
(Affirmative Only)

decir - di salir - sal
hacer - haz ser - sé
ir - ve tener - ten
poner - pon venir - ven

84.

Pronoun placement with commands

Affirmative commands: attach to verb
Negative commands: precede verb

Tráigaselas.
No se las traiga.

85.

Informal (vosotros) Commands (Imperative)

Affirmative: Change the final "r" of the infinitive to "d"
Negative: Use the present subjunctive vosotros form

Hablad.
Speak.

No habléis.
Don't speak.

Comed.
Eat.

No comáis.
Don't eat.

Escribid.
Write.

No escribáis.
Don't write.

86.

Nosotros commands (let's ...). Use present subjunctive (except ir)

Comamos allí.
No comamos allí.

Vamos ahora.
No vayamos ahora.

87.

Indirect commands Use "que + present subjunctive"

Que entre María.
Let María come in.

Que vengan a las cuatro.
Have them come at four o'clock.

88.

Future Tense

Infinitive + ending
(-é, -ás, -á, -emos, -éis, -án)

89.

Future Tense Irregulars

caber
yo cabré

poner
yo pondré

decir
yo diré

haber
yo habré

salir
yo saldré

hacer
yo haré

poder
yo podré

tener
yo tendré

querer
yo querré

valer
yo valdré

saber
yo sabré

venir
yo vendré

90.

Past Participle

Infinitive - ending + ado/ido
(hablado, comido, vivido)

91.

Past Participle Irregulars

abrir (to open) - abierto (open)
cubrir (to cover) - cubierto (covered)
decir (to say) - dicho (said)
escribir (to write) - escrito (written)
freír (to fry) - frito (fried)
hacer (to do) - hecho (done)
morir (to die) - muerto (dead)
poner (to put) - puesto (put)
resolver (to resolve) - resuelto (resolved)
romper (to break) - roto (broken)
ver (to see) - visto (seen)
volver (to return) - vuelto (returned)

92.

Present Perfect

haber + past participle
he hablado, he comido, he vivido

he
has
ha
hemos
habéis
han

93.

Past Perfect

haber + past participle
había hablado, había comido, había vivido

había
habías
había
habíamos
habíais
habían

94.

Future Perfect

haber + past participle
habrá hablado, habrá comido, habrá vivido

habré
habrás
habrá
habremos
habréis
habrán

95.

Conditional Tense

Infinitive + ending
(-ía, -ías, -ía, -íamos, -íais, -ían)

96.

Conditional Tense Irregulars

caber
yo cabría

poner
yo pondría

decir
yo diría

haber
yo habría

salir
yo saldría

hacer
yo haría

poder
yo podría

tener
yo tendría

querer
yo querría

valer
yo valdría

saber
yo sabría

venir
yo vendría

Items of Interest